Рівно 30 років тому, 18 березня 1991 року, на базі Республіканської спортивної школи-інтернату був заснований Тираспольський загальноосвітній теоретичний ліцей (ТЗТЛ). До дня, коли почнуться заняття (а це трапилося 13 лютого того ж року), часу було досить, і ентузіасти новаційного навчального закладу взялися за розробку концептуальних основ ліцейської освіти в Тирасполі, створення опікунської ради, формування структури ТЗТЛ, системи спецкурсів, клубів.
Розвивалася мережа зовнішніх зв’язків -посланці ліцею з метою набуття досвіду побували в Рішельєвському ліцеї Одеси, у класичних ліцеях Нижнього Новгорода і Москви. Мине час, і це дасть свої плоди. Уже 30 років освітній процес здійснюється в закладі на трьох відділеннях: гуманітарному, фізико-математичному та біолого-хімічному. Щоб тут навчатися, абітурієнти повинні витримати серйозний і великий вступний конкурс.
Освітній процес у ліцеї вже в 1991 році був організований за принципом вищих навчальних закладів: заняття ведуться «парами», перед зимовими та літніми канікулами ліцеїсти здають екзаменаційні сесії. Багато тем учні можуть освоювати самостійно – за допомогою навчальних сайтів. Тому перехід на «дистанційку» минулого року не став для них нерозв’язною проблемою.
Навчальна підготовка тут спрямована на поглиблене освоєння дисциплін у тій чи іншій освітній галузі. На гуманітарному відділенні поглиблено вивчаються російська мова, російська література, зарубіжна література, історія, основи філософії, риторика, світова художня культура. На біолого-хімічному – біологія, хімія, екологія, психологія, основи економіки. На фізико-математичному – фізика, математика, інформаційні технології, основи програмування, комбінаторика, математична логіка.
Керує цим багатомудрим господарством «команда заслужених майстрів» на чолі зі своїм беззмінним директором – Наталією Бака. «За минулі 30 років у нас склався згуртований професійний колектив. Учителі змогли створити особливу атмосферу культу знань і братства в ліцеї. Ми дбайливо зберігаємо багаті традиції навчального закладу. Без цього неможливо виконати головні завдання, що стоять перед нами, – сформувати творчу особистість, зуміти розкрити у вихованцях кращі людські риси та професійні якості», – пояснила вона мені.
На сьогодні в ТЗТЛ навчаються близько 600 ліцеїстів і працюють близько 60 педагогів. І вони, й усі їхні попередники підготували до ювілею закладу дуже серйозні подарунки. Перш за все, це величезний авторитет, завойований ліцеєм за 30 років діяльності, численні перемоги, здобуті на республіканських і зовнішніх конкурсах та оглядах. Назвемо лише найяскравіші з них.
У 2007 році за сприяння Уряду Москви на базі ТЗТЛ почав працювати Центр дистанційної російської освіти «Московський атестат». Тричі – з 2007 до 2009 рр. – ліцеїсти були призерами міжнародного екологічного форуму «Зелена планета». 2008 року заклад став призером Всеукраїнського конкурсу дитячих дослідницьких робіт ім. Вернадського. Того ж року збірник дослідницьких робіт ліцеїстів був удостоєний звання лауреата загальноросійської науково-практичної конференції «Дослідницька діяльність учнів». Нарешті, у 2010 році ліцей став переможцем російського конкурсу «Краща російська школа за кордоном».
Для повного уявлення про рівень цього навчального закладу до сказаного додайте ще кілька сотень переможців і призерів республіканських олімпіад, кілька десятків олімпіад міжнародних, а ще чемпіонів і призерів чемпіонатів світу та Європи з окремих видів спорту і рекордсменів Книги рекордів Гіннеса.
У нинішньому – «пандемійно-ювілейному» – році свято рідного ліцею збиралися відзначити досить гідно, але складна санітарно-епідеміологічна обстановка не дозволила цього зробити. Все, що вдалося, – це випустити номер стінгазети «Ліцейський мудрець» в ювілейному виконанні, який, як завжди, увібрав у себе все найкраще, що змогли запропонувати творчі уми ТЗТЛ. Порадувала газета натхненними віршами та статтею «Звідки є й пішла твердь ліцеїста», а також бліц-інтерв’ю з учителями, вихованими колись у стінах цього навчального закладу. Власними силами був створений фільм про 30-річний шлях закладу.
Окрасою фойє став плакат «Ліцей –це стиль життя». Барвистий банер підкреслює зв’язок поколінь ТЗТЛ: на ньому поруч з фотографіями досвідчених педагогів можна побачити багато молодих осіб: недавніх випускників вабить назад, в alma mater, але тягне вже в новій іпостасі – як висококваліфікованих педагогів.
З ювілеєм тебе, ліцею! Подальшого тобі творчого розвитку, процвітання і благополуччя! Словом – продовження щасливого плавання!
Iгор ШЕВЧЕНКО.
Фото: http://www.totl1.com/